گنومد خانه و زندگی سوپرمارکت

ادویه

خرما بهترین سوغات جنوب:

خرما را همه ما می شناسیم و با طعمش آشنا هستیم . یکی از بهترین و خوشمزه ترین میوه های جنوب ایران با خواصی بی شمار . در این مقاله سعی داریم به آشنایی بیشتر با انواع خرما ، محصولاتی که از این میوه میتوان فرآوری کرد و خواص آن با شما صحبت کنیم.

خرما ، میوه ایی گرمسیری از تیره نخل ها است که دارای هسته ایی سخت می باشد. با طعمی شیرین و شبیه به موز، به صورت خوشه ایی بر روی درختان نخل که گاه ارتفاعشان به 20 هم میرسد، می رویند.

این میوه در قسمت های جنوبی ایران مانند خوزستان و بوشهر رشد کرده همچنین در کشورهای عربی به خصوص عراق و عربستان به دلیل دمای بالا و شرایط اقلیمی مناسب ، نیز تولید می شوند.

به خرمای کال و نارس ، خارک می گویند که طعم گسی داشته و به حد اعلا شیرین نشده است و رطب به مرحله نیمه پایانی رسیدگی خرما گفته می شود که کالری و قند آن ، به حداکثری نرسیده است. بعد از این مرحله رطب تبدیل به خرمای کامل و رسیده خواهد شد.

khorma1

انواع خرما 

تولید ، کاشت خرما و شرایط پرورش درخت نخل:

از مهمترین شرایط برای پرورش درختان نخل ، دمای محیط است. چون این درخت گرمادوست می باشد حداقل دمایی که می تواند تحمل کند فقط 10 درجه سانتیگراد است! چون در مناطق گرم و خشک معمولا شرایط شوری بر خاک غالب است ، این درختان در برابر شوری خاک و کم آبی بسیار مقاوم هستند و ریشه های افشان آنها، تا اعماق خاک قابلیت نفوذ دارند.

ساختار درخت نخل به صورت یک تنه راست و محکم با پوسته چوبی است که در انتها  ، برگ های نخل به حالت مارپیچ دور تنه را می گیرند. هر برگ 6 یا 7 سال عمر میکند و با سر زدن جوانه های جدید، برگ های قدیمی خشک می شوند که باید آنها را چید.

یکی از جالبترین نکات در مورد درخت نخل جنسیت آن است. پایه نخل می تواند ماده یا نر باشد! و فقط از طریق لقاح دستی قادر به میوه آوری خواهند شد. البته گرده افشانی با کمک باد هم امکانپذیر است اما به دلیل بیشتر شدن محصولات ، معمولا خوشه های نر را باغدار جدا کرده و با تکاندن بر روی خوشه های ماده ، گرده افشانی انجام می گیرد.

مراحل کاشت درخت نخل ، شامل موارد زیر است :

-  کاشت پاجوش های خرما ( پاجوش جوانه های تازه روئیده هستند که روی ساقه یا ریشه رشد می کنند. در مورد درخت نخل پاجوش های 3 ساله مناسبند)

- شخم زنی و کندن گودال هایی به عمق یک و نیم متر در زمین

- آبیاری به روش های سنتی یا مدرن مانند آبیاری قطره ای که راندمان عملکرد را بسیار بالا می برد. درخت نخل در طول تابستان فقط به 2 تا 3 بار آبیاری نیاز دارد.

-  استفاده از کود حیوانی به شکل سنتی و یا کودهای شیمیایی برای بالا بردن عملکرد محصول

-  استفاده از کودهای حاوی عناصر مغذی میکرو شامل آهن ، مس ، بر و  ... توسط کودهای میکرو

- گرده افشانی که مهمترین عملیات در طول نگهداری درخت نخل است و تولید میوه نخل یعنی همان خرما 

khorma2

خرما
 

آشنایی با انواع خرما :

1) خرمای مضافتی :

خرمایی با رطوبت بالا و مورد استقبال بسیاری از مردم ایران

2) خرمای پیارم :

خرمایی که عمدتا در استان هرمزگان می روید. از دسته خرماهای نیمه خشک و دیررس است . به دلیل وجود قند فروکتوز برای افراد دیابتی مناسب است. از بهترین و گرانترین خرماها محسوب می شوند.

3) خرمای شاهانی :

خرمایی تر و مرطوب است با بافتی نرم و مورد استفاده در تهیه شیره خرما.

4) خرمای استعمران :

بیشترین تولید خرمای جنوب از دسته خرمای استعمران است که تقریبا بافتی خشک دارد و قند بسیار بالا.

 

 

5) خرمای گنتار :

خرمایی مرطوب و تر که میتوانیم به حالت رطب و خارک هم مصرف کنیم و از آن لذت ببریم.

6) خرمای کبکاب :

پوستی ضخیم دارد و بافتی نیمه خشک. با شهد و شیره فراوان

7) خرمای زاهدی :

رنگی روشن با پوستی ضخیم و بافتی نرم ، قند متعادل و کم شیرین و مناسب برای صادرات

8) خرمای ربی :

شکلی بلند و کشیده و پوستی قهوه ایی وکمی چروکیده ، نیمه خشک و در سیستان و بلوچستان رویش دارد.

9) خرمای آل مهتری :

بومی استان هرمزگان بوده و به صورت زودرس مصرف می شود و رنگی نیمه طلایی دارد.

10) خرمای برهی :

بومی کشور عراق است ولی در بعضی از نخلستانهای ایران نیز کشت می شود. ماندگاری طولانی ، طعم کاراملی و رنگ نیمه زرد از مشخصات آنها است.

11) خرمای خضراوی :

خرمایی با رنگ قهوه ایی روشن تر و پوستی چروکیده ، هسته به راحتی از بافت نرم جدا می شود و به طور کلی خاستگاه آن عراق بوده است.

12) خرمای مرداسنگ :

که به دلیل طعم خاص آن فقط در نواحی خاصی از کرمان انهم برای مصرف محلی تولید می شوند.

13) خرمای خاصویی :

بسیار مرغوب و خوشمزه با ماندگاری بالا و دارای شکلی شبیه بامیه های شیرینی پزی ها ...گرد ، کوچک و خط دار

14) خرمای انبارا :

خرماهایی درشت هستند البته با هسته هایی کوچک و قند و پروتئین بالا

 

15) خرمای عجوه :

این خرما معمولا در نخلستانهای عربستان تولید می شوند. گرد و سیاه رنگ و چروکیده  هستند و دارای خواص بیشمار.

16) خرمای ساغای :

خاستگاه آن در عربستان بوده با رنگی قهوه ایی و روشن و سری زرد رنگ

17) خرمای خدری :

خرمایی با طعم شیرین و انرژی زا، قهوه ایی با پوست چروکیده و قیمتی مناسب

18) خرما شکری :

کوچک و ترد و شیرین اند. با رنگی طلایی و دارای خاصیت ضدکلسترول

19) خرمای مدژول :

عنون ملکه خرماها را دارد. بسیار شیرین و خوشمزه است و درتهیه دسرها مورد استفاده قرار می گیرد. شکلی کشیده با پوستی چروکیده و رنگ قهوه ایی سوخته دارد.

20) خرما خلاص :

در عربستان و ریاض می روید . پوست شل عطر دل انگیز و حالت چسبناکی دارد.

21) خرمای صفوی :

سیاه رنگ است و در عربستان کشت می شود و خواص درمانی بالایی دارد.

 

خرما انواع خرما

خواص درمانی و مواد مغذی انواع خرما :

از مهمترین مواد مغذی تشکیل دهنده خرما می توانیم به روغن ، کلسیم و منیزیم و گوگرد ، آهن بسیار ، پتاسیم و منگنز و مس و روی  اشاره کنیم . سراسر خرما را فیبر تشکیل داده و همچنین انواع ویتامین ها را می توان در انواع خرما پیدا کرد. ( ویتامین A، تیامین ، ویتامین K، نیاسین ،ریبوفلاوین و . . . )

با توجه به انواع و اقسام مواد مغذی و پرفایده ایی که در خرما یافت می شود، این میوه نوعی مکمل غذایی محسوب شده و در ضمن دارای خواص بیشمار دارویی و درمانی نیز می باشد. خرما را می توانیم برای بهبود برخی از مشکلات جسمی به اشکال مختلف مصرف کرده و از فواید آن بهره مند شد.

از جمله موارد مصرف درمانی خرما میتوانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

درمان کم خونی : چون این میوه سرشار از آهن است منبع مهمی برای جبران کمبود آهن و گلبول سازی افراد کم خون به حساب می آید.

درمان انواع آلرژی ها : به دلیل وجود گوگرد در این میوه ، میتواند مانعی برای بروز انواع آلرژی های فصلی و دائمی باشد.

تقویت سیستم عصبی : به دلیل وجود مقادیر زیاد پتاسیم در خرما این میوه سبب بهبود عملکرد دستگاه عصبی مغزی و سیستم عصبی محیطی خواهد شد.

تقویت عضلات و انرژی : چون خرما سرشار از قند وکالری مفید است برای کسب انرژی مخصوصا افراد ورزشکار و همچنین رشد ماهیچه ها بسیار مفید واقع می شود.

درمان یبوست : برای پیشگیری و درمان یبوست استفاده از انواع این میوه توصیه می شود . همچنین با مصرف مداوم این محصول مغذی میتوان از بروز سرطان شکم هم جلوگیری کرد.

مناسب برای افراد دیابتی : قند خرما شامل ساکارز و فروکتوز بوده که میزان متعادل و کم آن برای افراد دیابتی مشکلی ایجاد نمی کند.

و البته صدها خواص درمانی دیگر برای خرما وجود دارد که همه را به استفاده از این میوه جادویی ترغیب می کند.                             

نحوه خرید خرمای با کیفیت چگونه است ؟

- بهتر است برای خرید یک نوع خرمای مناسب حتما مشخصات انواع خرما را بدانید ( قسمت قبل شرح داده شد)

 

- بهتر است سراغ خرماهای بسته بندی شده بروید . زیرا شرایط حمل و نگهداری خرمای باز را نمیدانید.

- توجه کنید که خرماها به هم نچسبیده باشد.

- اگر در خرما شکرک دیدید، نشان از کهنه بودن خرما میدهد.

- داخل بسته بندی مواد زائد یا ساقه و برگ و ... نباید وجود داشته باشد. که در صورت وجود ، یعنی در شرایط استاندارد و بهداشتی بسته بندی اتفاق نیفتاده است.

- به رنگ خرما با توجه به نوع رقم آن دقت داشته باشید.

شرایط نگهداری خرما :

خرما را حتما در یخچال نگهداری کنید و اگر قصد نگهداری برای طولانی مدت را دارید حتما در فریزر قرار دهید. خرما را در مجاورت پیاز و سیر و مواد بودار قرار ندهید زیرا زود به خود بو میگیرد. همچنین بهتر است خرماها را از بسته بندی خود بیرون آورده و در ظرفی مناسب چیده و روی آنها را با نایلون بپوشانید.

 

khorma4

شیره خرما 

محصولاتی که از خرما تهیه می توان کرد :

در بسیاری از کارخانه ها و کارگاهها علاوه بر بسته بندی خرما و مراحل آماده سازی آن برای مصرف تازه خوری، به تولید و فرآوری محصولات دیگر این میوه مغذی هم روی آورده شده است. از محصولات جانبی خرما می توانیم به تولید شیره خرما ، ترافل ، رنگینک ، لواشک خرما ، حلوا و رولت ، مربا و حتی ترشی خرما اشاره کنیم.

 

 

به این ترتیب علاوه بر اینکه مانع هدرروی مقدار زیادی از خرمای تولید شده در هر سال خواهند شد بلکه سودآوری زیادی نیز نصیب این کسب و کارها خواهد شد. برای تولید هر کدام از این محصولات احتیاج به دستگاههایی مانند هسته گیر و خمیر کن خرما وجود دارد.

خواص شیره خرما :

اگر بخواهیم شیره خرما را تعریف کنیم یعنی :

 مایعی تغلیظ شده از خرما که حدود 67 گرم خرما در حد 100 گرم محلول آن ، وجود دارد ( بریکس 67 درصد ) یکی از فراورده های بسیار خوشمزه و انرژی زا ، شیره خرما می باشد که تمامی خواص خرما را دارا است و میتوان در وعده صبحانه به جای انواع شکلات های صبحانه مصرف کرده و علاوه بر ازدیاد انرژی باعث بهبود عملکرد مغز هم شد . همچنین به دلیل طبع گرم این ماده مقوی؛ دردهای روماتیسمی را تسکین خواهد داد.

ویژگی های یک شیره خرما با کیفیت :

PH شیره خرما حدود 3 تا 5 می باشد و خاصیت اسیدی نزدیک به اسید استیک دارد. رنگ آن شفاف بوده ، میزان قند احیا شده موجود در شیره برابر است با حداقل 58 درصد. بوی شیره باید حالت طبیعی داشته و نباید بوی ترشیدگی یا کپک زدگی بدهد. مواد خارجی مانند برگ و ساقه و حشره وشن وخاک هم نباید داخل آن وجود داشته باشد. در شیره خرما اضافه کردن مواد افزودنی غیر مجاز است.نباید دچار شکرک زدگی شود. در بسته بندی های بهداشتی قوطی و شیشه ایی عرضه شود.

روش تولید شیره خرما :

این شیره با روش صنعتی و سنتی تهیه می کنند. در روش صنعتی با کمک آب و حرارت به انواع رقم های خرما، رطوبت آنها را گرفته و به حالت خمیری شکل درآورده و بعد از تصفیه محصول تغلیظ شده ایی به دست می آید.

 

در روش سنتی خرماها را با آب که به اندازه وزن خرما است می پزند و می جوشانند و بعد از غلیظ شدن و صاف کردن شیره بدست می آید. یا با استفاده از حوضچه های سیمانی و یا حصیری ( در مناطق جنوب ایران) خرماها را که روی هم انباشته شده و در اثر فشار وزن شان، شیره شان جدا می شود و از سوراخ های حوضچه بیرون می آیند را ، بسته بندی می کنند.

 

مصارف شیره خرما :

شیره خرما را می توانید با اضافه کردن سرکه و جوشاندن آنها ، تبدیل به سرکه-شیره نمایید که طعم بسیار مطلوبی داشته و با کاهو به مصرف برسانید.

یا میتوانید شیره خرما را به عنوان شکر در حلواها استفاده کنید . یا همراه با شیربرنج ، ارده ، شیر و حتی برف ! مصرف کنید.

khorma5
 
 
 

آخرین وبلاگ ها

بهترین و موثرترین راه های مراقبت از پوست صورت

تصویر برای پست وبلاگ بهترین و موثرترین راه های مراقبت از پوست صورت
برای اینکه افراد پوست سالمی داشته باشند این نکته برای

دکوراسیون داخلی منزل

تصویر برای پست وبلاگ دکوراسیون داخلی منزل
در طراحی دکوراسیون داخلی سبک ایرانی، میتوان از مبلمان

مدل های ترند کوتاهی مو 2020 متناسب با چه فرمی از صورت می باشند؟

تصویر برای پست وبلاگ مدل های ترند کوتاهی مو 2020 متناسب با چه فرمی از صورت می باشند؟
امروزه مدلهای جدید مو، در بین خانم ‌ها مرسوم شده است
back to top

گفتگو با کارشناس فروش

پیام

ارتباط برقرار نیست