GenoMode Home&Life
آرشیو وبلاگ
آرشیو وبلاگ

تکنولوژی در حوزه مد و پوشاک

تاثیر تکنولوژی بر صنعت مد و پوشاک

صنعت پوشاک نیز همچون سایر صنایع تولیدی از تاثیرات مثبت استفاده از تکنولوژی و تجهیزات مدرن بی بهره نمانده است. مجهز نمودن خطوط تولید به دستگاه ها و ماشین آلات مدرن و به روز از مشخصات مشترک چرخه تولید در میان تمام عرضه کنندگان معتبر انواع البسه در جهان است. طراحی و ساخت ماشین آلات خط تولید با هدف رسیدن به الگوی خیاطی هوشمند از طریق مدیریت نرم افزاری در برش، دوخت، طراحی و ترکیب رنگ خودکار برای استفاده بهینه از فناوری در این صنعت است.

طراحی پوشاک برای بانوان؛ کارکردی مهم در صنعت مد

با اطمینان میتوان گفت که بانوان در هر جامعه ای مخاطبان اصلی صنعت مد و محصولات عرضه شده در این حوزه هستند. گرایش بیشتر زنان به استفاده از محصولات طراحی شده منطبق با اصول مد و طراحی های جدید از اصول پذیرفته شده در نزد کارشناسان این حوزه است. به موازات این موضوع و از آنجا که صنعت تولید پوشاک از شاخه های تخصصی اصلی برای فعالان در صنعت مد است، نقش طراحی و تولید انواع البسه برای بانوان و تقسیم بندی های اصلی در بازارهای هدف این تولیدات یعنی انواع پوشاک زنانه به طور کلی تر و طراحی و تولید پوشاک دخترانه و بچه گانه برای سنین پایین تر نمود ویژه ای پیدا خواهد کرد. میزان درآمدی که از محل صادرات منسوجات نصیب کشورهای صنعتی نظیر چین، آلمان، ایتالیا، هند و ترکیه میشود به وضوح نقش تکنولوژی و فناوری های مدرن را در رونق صنعت نساجی و به خصوص تولید پوشاک برای بانوان نمایان میسازد.

 

 

e1

طراحی و تولیدانواع پوشاک برای بانوان از کارکردهای صنعت مد در هر جامعه ای است.

ورود تکنولوژی به حوزه پوشاک؛ توصیه یا ضرورت

اینکه راه اندازی خطوط طراحی و تولید انواع لباس بر اساس آخرین متدهای برش، دوخت، رنگ آمیزی و چاپ به کمک پیشرفته ترین تجهیزات و دستگاه های موجود در بازار از سوی تمامی کمپانی های معتبر تولید پوشاک در دنیا به صورت یک خط مشی و سیاست کلی در دستور کار قرار دارد، نشان از پذیرش امکان رقابت و پیشرفت در سایه تکنولوژی از سوی بزرگان این عرصه است. بدون شک عدم توان تولید کنندگان داخلی لباس در پوشش دادن نیاز بازارهای مصرفی در داخل کشور و عدم موفقیت در عرصه صادرات پوشاک ریشه در گرایش واحدهای کوچک و بزرگ تولیدی بر تولید به روش سنتی دارد. درست است که رقابت در عرصه مد و لباس نیازمند تمرکز بر شاخصه های فراوانی است ولی با درک صحیح از تفاوت های تولید به روش سنتی و مدرن بر نقش پر رنگ تکنولوژی در رشد این صنعت و ارتقاء کیفیت تولیدات خواهیم رسید.

فناوری به روز چه کمکی به صنعت پوشاک می کند؟

بیشترین جنبه مثبت تاثیر تکنولوژی بر مد و پوشاک از حیث کاهش هزینه های تولیدی و رسیدن به حجم تولید بالاتر در زمان کمتر خواهد بود. خطوط تولید مکانیزه تمامی مراحل تولید لباس را از مرحله برش پارچه بر اساس الگوی تعیین شده، دوخت، ترکیب رنگ و چاپ بر روی پارچه تا رسیدن به خروجی نهایی بر اساس مدیریت و برنامه ریزی نرم افزاری انجام میدهند که این پروسه با کاهش نقش نیروی کار انسانی موجب افزایش سرعت و اندازه تولید، کاهش ضریب خطا و بهبود و یکدست شدن کیفیت محصول نهایی خواهد شد. در ادامه برای درک بهتر از امتیازات تولید بر مبنای فناوری صنعتی مدرن در قیاس با شیوه سنتی مرسوم در کارگاه های تولیدی به بیان تیتر وار این مزایا خواهیم پرداخت.

ü استفاده از نیروی کار مبتدی، بی تخصص و ارزان کیفیت خروجی کار را کاهش میدهد، مدیریت خطوط تولید مکانیزه با حفظ استانداردهای به روز تولیدی این افت کیفیت را از بین خواهد برد.

ü در مقابل، به کارگیری نیروی متخصص و ماهر به دلیل لزوم پرداخت دستمزد بالاتر، قیمت تمام شده محصول نهایی را افزایش داده و قدرت رقابت محصول با سایر برندها را در بازار کاهش خواهد داد. در اینجا نیز خطوط تولید اتوماتیک علاوه بر حفظ کیفیت محصول در کاهش هزینه های تولید محصول نیز نقش مهمی خواهد داشت.

ü تیراژ تولیدی توسط نیروی کار انسانی حد نصابی محدود و مشخص خواهد داشت که هرگونه افزایش در میزان تولید روزانه، مستلزم استخدام نیروهای جدید خواهد بود. میزان تولید روزانه پوشاک توسط ماشین آلات مدرن، تیراژ و حجمی غیر قابل قیاس به نسبت کارگاه های سنتی خواهد داشت. تولید بیشتر به معنی کاهش هزینه های ثابت تولید و رسیدن به سود دهی بیشتر خواهد بود. این امتیاز در تولید ارزان و با صرفه البسه نقشی ویژه خواهد داشت.

ü بخش عمده ای از حجم پوشاک مصرفی را البسه فصلی تشکیل میدهند. برندهای معتبر به کمک خطوط تولیدی پیشرفته با کوتاه کردن زمان لازم برای طراحی، تولید و عرضه پوشاک فصلی در ابتدای هر دوره در قبضه بازار با طرح های جدید خود پیش از رقبا در گسترش حیطه نفوذ خود در بازار تمرکز مینمایند.

تکنولوژی 3 بعدی و آینده صنعت پوشاک

به مرور استفاده از تکنولوژی 3 بعدی در این حوزه از طراحی پوشاک مفهومی فراتر رفته و این فناوری جای خود را در ویترین محصولات رونمایی شده سالیانه پیدا نموده است. اگرچه رواج یافتن استفاده از البسه تولیدی با این فناوری در سطح گسترده نیازمند تعامل و هماهنگی بیشتر بین طراحان و مصرف کنندگان این حوزه میباشد، ولی ویژگیهای منحصر به فرد در طراحی و تولید سه بعدی لباس آینده این شاخه از نساجی را امیدوار کننده میسازد. فرآیند طراحی بر اساس اسکن سه بعدی بدن انسان و استفاده از مواد بازیافتی مثل پلاستیک و خرده های کاغذ در ترکیب با نانو فیبرها چشم انداز روشنی برای گسترش این فناوری ترسیم میسازد. در مجموع این تکنولوژی با شروع تصویر برداری جامد و دگرگونی در مسیر چاپ تصویر بر روی پارچه تا ساخت پرینترها و ماشین آلات تولید پوشاک سه بعدی تحولات قابل توجهی را در طی چهار دهه به خود دیده است.

e2

تولید انبوه البسه سه بعدی در مسیر آینده صنعت مد و پوشاک موثر خواهد بود.

در پایان با تاکید بر نقش با ارزش صنعت پوشاک در ایجاد اشتغال در سطحی وسیع و بازده و ارزش افزوده قابل توجه صنعت نساجی، انتظار میرود با توجه بیشتر به بهبود فرآیند تولید در کارخانه های بزرگ داخلی و به تبع آن کارگاه های تولیدی کوچک از ظرفیت های نهفته در این بخش برای بی نیازی بازار داخل از واردات بی رویه و ترسیم افق بلند مدت برای صادرات منسوجات بهره برد.

 

پوشاک لباس مد 3بعدی

نظر خود را ارسال کنید

back to top

گفتگو با کارشناس فروش

پیام

ارتباط برقرار نیست