مردانه زنانه | آشپزخانه
تصویر برای پست وبلاگ تمام راهکارهای تمیز کردن مبل در منزل

تمام راهکارهای تمیز کردن مبل در منزل

تمام راهکارهای تمیز کردن مبل در منزل

نظافت خانه ها در زمان های مختلف انجام می شود. اما نزدیک به ایام خانه تکانی تمیز کردن مبل در منزل و از بین بردن هر نوع لکه و کثیفی در وسایل مورد استفاده داخل خانه از اهمیت بیشتری برخوردار خواهند شد. انتخاب یک راهکار مناسب برای این که تمام لوازم خانه از جمله مبل ها و حتی فرش ها، می تواند حس خوشایندی را برای افراد خانواده هم القا نماید. ما در این مقاله می خواهیم مراحل و نکات مهمی را برای از داشتن مبل های تمیز در منزل به شما آموزش دهیم.

اگر برای شما هم این سوال به وجود آمده که بالاخره مناسب ترین و راحت ترین شیوه تمیز کردن مبلمان چگونه است، حتما تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

تمیز کردن مبلمان

تمیز کردن مبل در منزل 1

ایده های تمیز کردن مبل در منزل

کثیف شدن مبلمان و ریخته شدن خوراکی و زباله های مختلف بر روی آن امری طبیعی است و در تمام خانه ها اتفاق می افتد. البته در مواردی که جوانان به صورت مجردی زندگی می کنند، به دلیل عدم توجه کافی و تمیز نکردن به صورت منظم، معمولا تمیز کردن مبل در منزل کار دشواری خواهد بود. همچنین در صورتی که یک خانواده صاحب فرزندان کوچک باشد، میزان کثیفی ها بیشتر خواهد بود.

در هر صورت اگر می خواهید تمیز کردن مبل در منزل را به روش کاملا اصولی و دقیق انجام دهید، بهتر است مراحل اشاره شده در ادامه متن را انجام دهید. مطمئن باشید مبلمان شما به تمیزترین حالت خود خواهند رسید.

برداشتن ذرات بزرگ: در وهله ی اول ساده ترین کار را باید انجام دهید. یعنی کافی است تا حتی با دست های خود و بدون استفاده از جاروبرقی، ذرات درشت را از روی قسمت های مختلف مبل بردارید. البته این بار کمی دقیق تر از دفعات قبل این کار را انجام دهید و ما بین بالشتک ها و کوسن ها را نگاهی بیندازید. معمولا تعداد ذرات بیشتری در این قسمت ها دیده خواهند شد.

جدا کردن مو و کثیفی ها: برای تمیز کردن مبل در منزل بهتر است این نکته را به یاد داشته باشید که مو ها، پرز ها و موارد این چنینی که برداشتن آن ها با دست امکان پذیر نیست، باید از فرچه یا برس های مخصوص استفاده نمود. البته این کار را زمانی انجام دهید که دستگاه هایی مانند جاروبرقی، قادر به جداسازی اینگونه ذرات از روی مبلمان نباشند. این پرزها اغلب ناشی از حرکت حیوانات خانگی در خانه هستند.

نظافت بخش های پارچه ای

برای آن که بتوانید قسمت های پارچه ای مبلمان خود را تمیز کنید، در ابتدا باید هر گونه لکه را از روی آن بزدایید. در ادامه شیوه ی پاک کردن چندین لکه معمول از روی مبلمان را با هم بررسی خواهیم کرد.

لکه چربی: برای تمیز کردن مبل در منزل، اگر لکه چربی را بر سطح آن مشاهده نمودید، کافی است تنها دو ماده نمک و الکل را با هم مخلوط نموده و بر قسمت دارای لکه اسپری کنید. چربی ها پس از چندین دقیقه به راحتی قابل پاک کردن خواهند شد.

تمیز کردن مبل در منزل

تمیز کردن مبل در منزل 2

لکه سیگار: زمانی که سیگار بر روی پارچه مبل قرار گیرد، حالت سوختگی و زردی در آن ایجاد می کند. برای از بین بردن این نوع لکه بر اساس نوع جنس پارچه می توانید راه حل های ساده ای را در پیش بگیرید. برای مثال آبلیمو می تواند در برخی از پارچه ها مانند الیاف مصنوعی نتایج شگرفی را برای زدودن لکه سیگار به همراه داشته باشد.

لکه لاک ناخن: برای جدا کردن این نوع از لکه ها هنگام تمیز کردن مبل در منزل، تنها کافی است لاک پاک کن هایی که فاقد استون هستند را بر روی لکه به حالت ضربه ای بکشید. سپس تنها یک پارچه ترجیحا مرطوب را بر روی آن قرار دهید تا لکه لاک به طور کامل از سطح آن جدا شود.

لکه جوهر: استفاده از خودکار و روان نویس ها به ویژه در خانواده های دارای دانش آموز و دانشجو رواج دارد. اما ریختن جوهر آن ها هنگام نوشتن مطالب درسی بر روی مبل همیشه یکی از معضلات به حساب می آید. دوران خانه تکانی عید، زمان خوبی برای پاک کردن این نوع از لکه ها است. لکه جوهر را به آسانی می توانید پاک کنید. در صورتی که لکه تازه باشد، اغلب به راحتی می توان با ضربه زدن دستمال حاوی الکل، آن را از بین برد.

همچنین ترکیب محلول گلیسیرین و آمونیاک هم می تواند هنگام پاک کردن مبل در منزل برای جداسازی لکه جوهر کارساز باشد.

تمیز کردن مبل در منزل 2

تمیز کردن مبل در منزل 3

شستشوی مبل ها: پس از آن که تمام لکه های موجود در قسمت های مختلف مبل خود را با کمک لکه بر های طبیعی یا مصنوعی پاک کردید، نوبت آن است تا شستشوی کلی را انجام دهید. بدین منظور در ابتدا لازم است محلول پاک کننده را آماده کنید. برای این کار حدود ۳ قطره شامپو غیر شیمیایی و یا صابون مایع را در داخل یک الی دو لیتر آب بریزید. سپس با یک قاشق به ترکیب آن ها بپردازید تا محلول پاک کننده رقیق آماده شود.

البته در این مرحله از تمیز کردن مبل در منزل، لازم است تا به برچسب های موجود در مورد شیوه تمیز کردن مبلمان خود توجه کافی داشته باشید. چرا که برای مثال ممکن است در نوع خاصی از مبلمان، استفاده از صابون برای شستشو به بافت آن ها برساند.

تمیز کردن بخش های چوبی

برخی از افراد تصور می کنند هنگامی که بحث تمیز کردن مبل در منزل می شود، تنها نظافت بخش های پارچه ای منظور است. در صورتی که قسمت های چوبی مانند دسته ی مبل ها، تاج و حتی پایه های مبل را هم باید از هر گونه کثیفی پاک کرد. بدین منظور هم ضروری است تا نوع جنس چوب را مد نظر قرار دهید و حدالامکان سعی کنید آب کمتری به این بخش ها برخورد نماید.

تمیز کردن مبل در منزل 4

 

تمیز کردن مبل در منزل 4

 

لوازم مورد نیاز

 

برای آن که مراحل تمیز کردن مبل در منزل، آسان تر شود و با روند سریع تری بتوان این کار را انجام داد، می توان از دستگاه هایی مانند بخار شور استفاده نمود. این نوع دستگاه ها قادر هستند حتی با دمیدن شوینده و نیز مکیدن آن، باعث از بین رفتن لکه هایی همچون چربی ها هم بشوند.

 

نکات مهم برای تمیز کردن مبل در منزل

 

توجه به جنس مبل: برای نظافت و تمیز کردن مبل در منزل، باید حتما دقت کافی نسبت به جنس پارچه مبل داشته باشید. برای مثال در لکه گیری و تمیز کاری در پارچه های چرمی، بر خلاف مدل های پارچه ای نباید از آب زیاد استفاده شود. بلکه تنها باید از دستمال مرطوب استفاده نمایید.

 

انتخاب تمیز کننده مناسب: برای آن که تمیز کردن مبل در منزل با موفقیت به انجام برسد، واجب است تا از لکه بر ها و شوینده های متناسب با جنس و ویژگی های مبلمان استفاده نمود. تولید کنندگان مبلمان بدین منظور راهنمایی هایی برای مشتریان خود ارائه می کنند. آن ها در قالب حروف اختصاری، نکات مهمی را در این باب درج می نمایند. برای مثال برخی از این علایم به دمای محلول های شستشو اشاره می کنند. و یا ممکن است به موضوع عدم استفاده از آب و انجام خشکشویی مبل توصیه هایی برای استفاده کنندگان به همراه داشته باشند.

 

لکه گیری اصولی: این که لکه مبل خود را بشناسید و بدانید چگونه می توانید با مواد مختلف آن را پاک کنید، می تواند در روند پاکسازی مبل کمک زیادی به شما نماید. اصولی بودن لکه گیری تاثیر بسزایی در طول عمر مبلمان افراد هم خواهند داشت. ماده های لکه گیر تنها موادی هستند که خواصی ضد مده ایجاد کننده ی لکه داشته باشند.

 

تمیز کردن جداگانه بخش های مختلف: همیشه باید توجه داشته باشید که بخش پارچه ای و چوبی مبلمان را جداگانه پاکسازی کنید. عدم توجه به این مورد می تواند اثرات جبران ناپذیری را در سلامت مبلمان بر جای بگذارد. برای مثال هنگام لکه گیری از سطوح پارچه ای مبلمان، بهتر است اجازه ی ورود مواد شوینده را به داخل چوب آن ندهید. باد کردن چوب مبلمان، تغییر رنگ آن و حتی سست شدن و ترک خوردن قسمت هایی از چوب مبلمان می تواند نتایج ورود شوینده های قسمت پارچه ای مبل به داخل آن باشد.

تمیز کردن مبل در منزل 5

 

تمیز کردن مبل در منزل 5

 

در عین حال می توانید از روغن های طبیعی مانند روغن های جلا دهنده ی چوب استفاده نمایید. با این کار تمام قسمت های مبلمان شما عاری از هر گونه کثیفی خواهند شد.

 

تست پارچه ها: برای آن که مطمئن شوید، لکه برهای طبیعی یا مصنوعی به سطح مبل شما آسیب نمی رسانند، بهتر است پیش از استفاده آن ها، نسبت به تست بر روی قسمت کوچکی از آن اقدام نمایید. برای مثال ممکن است وجود الکل به بافت برخی پارچه ها آسیب برساند. پس بهتر است پیش از استفاده، بر روی سطح پشت مبل که زیاد نمایان نیستند، کمی آن را تست نمایید. البته احتیاط کنید و میزان کمی الکل را به کمک دستمال تمیز بر روی پارچه مبل خود امتحان نمایید تا در صورت بروز آسیب، خسارت جدی وارد نشود.

 

سخن پایانی

 

در این مقاله سعی نمودیم مطالب اصلی پیرامون تمیز کردن مبل در منزل را برای شما ارائه کنیم. امید است مطالب ذکر شده بتواند به شما در  خانه تکانی و نظافت های سالانه کمک کند.

 

تمیز کردن

نظر خود را ارسال کنید

back to top

گفتگو با کارشناس فروش

پیام

ارتباط برقرار نیست